Siirry sisältöön

26/4

Helsinki 26.4.2023

SHINE! – Yhteistyöllä maailmanluokan menestystarinoita

26.4.2023 kello 13.00-18.00

Team Finland -talo, Helsinki


Ilmoittautuminen tapahtumaan on päättynyt.

Lisätietoja


Kenneth Nyholm
kenneth.nyholm (at) businessfinland.fi


Anu-Katriina Perttunen
anu-katriina.perttunen (at) creativefinland.fi


Ilmoittautumiseen liittyvät kysymykset/ongelmat:
Salli Raeste
salli.raeste (at) creativefinland.fi
050 324 6768

Tervetuloa ensimmäistä kertaa järjestettävään SHINE!-kumppanuustapahtumaan!

Luovien alojen yksi kiinnostavimmista kasvupotentiaaleista on monistettavissa, lisensoitavissa sisällöissä. Kasvua syntyy myös monialaisesta yritysten välisestä yhteistyöstä. Tapahtuman tavoitteena on lisätä yhteistuotantojen mahdollisuuksia ja IP:n monipuolista hyödyntämistä.

Suomessa tehdään jo huippusisältöjä, mutta yhdessä voimme moninkertaistaa kasvun ja luoda väyliä kansainvälistymiseen. Tule mukaan tekemään maailmanluokan tuotantoja ja liiketoimintaa!

Kenelle?

Tapahtuma on suunnattu av-, peli-, XR-, kirjallisuus- ja musiikkialan yrityksille ja ammattilaisille, jotka ovat kiinnostuneita

  • luomaan menestystuotantoja ja uutta liiketoimintaa hyödyntäen eri alojen osaamista
  • kuulemaan lisää lisensoinnin tuomista kasvumahdollisuuksista
  • saamaan tietoa yhteistyötä tukevista tukipalveluista ja rahoitusinstrumenteista, kuten RRF-rahoituksesta

Mitä tapahtuu?

Päivä koostuu inspiroivista puheenvuoroista, pitchauksista, rahoitus- ja lisensointiklinikoista sekä vapaasta verkostoitumisesta.

Aloitamme yhteisellä ohjelmalla klo 13 ja verkostoituminen jatkuu klo 18 asti.

Pitchaukset ovat tärkeä osa päivän ohjelmaa. Tapahtumassa pitchauksilla haetaan uusia yhteistyökumppaneita eri aloilta. Tapahtumassa ei pitchata rahoittajille, vaan yritykset ja ammattilaiset pitchaavat toisilleen. Lavalla voi kertoa omasta yrityksestään tai jostain tietystä projektista tai ideasta.

Pitchaajat valitaan hakijoiden joukosta, ja valinnassa korostetaan niitä, joilla on kiinnostavat mahdollisuudet laajentaa tuotantojaan ja liiketoimintaa monialaisesti. Pitchaajiin ollaan yhteydessä hyvissä ajoin ennen tapahtumaa.

Business Finlandin rahoitus-, AGMAn lisensointi-, ja PRH:n ip-suojausklinikoilla saat juuri oman yrityksesi tarpeisiin kohdennettua pikaneuvontaa. Ajat klinikoille voi varata tapahtuman aikana.

Tule mukaan pitchaamaan ja löytämään uusia kumppanuuksia!

Tarkempi ohjelma päivitetään maaliskuun aikana.

Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Business Finland ja Creative Finland.

Ohjelma

13.00 Keskustelu: Miten globaali lisensointibisnes toimii? Riina Hyytiä / Dionysos, Kalle Törmä / Flowhaven
13.20 Pitchausryhmä 1: Kreators Films, Marmori, Making Movies, The Fried Music, Capuchina Kustannus, Spellpolaris, Gutsy Animations, Wrapice
14.00 Tauko
14.30 Keskustelu: IP:n elinkaari & lisensointistrategia. Peter Vesterbacka, Emmi Jouslehto / Arilyn
14.45 Pitchausryhmä 2: 1358 Group, Pikkukala, MusicFairyTales, Elina Ahlbäck Literary Agency Oy Ltd.
15.00 Tauko (kahvit/välipala)
15.45 Keskustelu: Tekniikka muuttuu, tarinat pysyvät. Miten tulevaisuus muuttaa tuotantoja? Eero Tiainen / Love Simulation EVE
16.00 Pitchausryhmä 3: CTRL Reality, PME Records, Storydrops, Bae Records, Northern Flame Music, New Narratives, Sonic Nomads, Toomiles Entertainment
16.30 Ohjelma päättyy

Vapaata verkostoitumista klo 18 asti
Klinikat auki klo 13 – 16.30 

 

Creative Finland and EU