Uutinen 06.11.2019

Testaa tuotteita ja palveluja tosielämässä – tule mukaan Suomen sosiaali- ja terveydenhuollon testbed-toimintaan!

Oletko varma, että tuotteesi toimii tehokkaasti? Vastaako palvelusi oikeiden asiakkaiden tarpeita? Tarvitsetko referenssejä tai palautetta ammattilaisilta?

Suomen yliopistosairaalat ja suurimmat kaupungit tarjoavat erinomaisia mahdollisuuksia sosiaali- ja terveydenhuoltoalan tuotteiden, palveluiden ja ideoiden testaamiseen tosielämässä. Jos työskentely aidossa ympäristössä sosiaali- ja terveydenhuoltopalveluiden tarjoajien ja asiantuntijoiden kanssa kiinnostaa, kerromme tässä kuinka pääset alkuun.

Testbed-toiminnan hyötyjä

  • Testaus aidossa ympäristössä tarjoaa kliinistä näyttöä, tosielämään perustuvia käyttökokemuksia ja markkinapalautetta kehitysprosessin jokaisessa vaiheessa
  • Todellisten ympäristöjen ymmärtäminen kodista sairaalaan tuo etuja tutkimus- ja kehitysprosessiin sekä myyntiin
  • Tosielämän opit tukevat ideointia, suunnittelupäätöksiä ja prototyyppien valmistusta
  • Testaus ja kliininen validointi toimii sujuvammin talon sisäisesti
  • Saat korkealaatuista tietoa avoimessa ympäristössä
  • Lainsäädäntö tukee tiedon toissijaista käyttöä tutkimuksessa ja innovaatioissa
  • Suomella on maailman parhaat terveyden tutkimuksen ja kehittämisen ekosysteemit
  • Yhteys ja kumppanuus asiantuntijoiden, potilaiden ja infrastruktuurin kanssa
  • Palvelua yhdeltä luukulta
  • Testbedit tarjoavat alustoja koulutus- ja tutkimusyhteistyölle, josta molemmat osapuolet hyötyvät
  • Testbedit tarjoavat selkeitä prosesseja ja yhteistyömalleja

Miten se toimii?

  • Ota yhteyttä testbed-ympäristöön ja arvioikaa potentiaalia yhdessä
  • Ensimmäisen kontaktin jälkeen projekti arvioidaan yhdessä testbedin kanssa perusvaatimusten täyttymisen varmistamiseksi (eli onko se kyseiselle tuotteelle sopiva ympäristö, kattaako rahoitus kulut)
  • Huolellisesti yhteistyönä tehty suunnittelu tarpeiden määrittelemiseksi (protokolla, aikataulu, resurssit, luvat) määrittelemiseksi
  • Sopimuksen allekirjoitus, mukaan lukien ehdot ja kustannukset
  • Projektin toteutus

Pidä mielessä:

  • Yhteensopivuuden löytäminen: testbedeillä ja sairaaloilla/kaupungeilla on ainutlaatuista asiantuntemusta sekä erilainen resurssointi, ja ne valitsevat parhaiten yhteensopivat yritykset
  • Ole avoin neuvottelemaan aikataulusta, luvista ja käytännön seikoista
  • Varmista, että omat resurssit vastaavat todellisia kustannuksia (koordinointi, sopimus, luvat, kliininen toteutus)
  • Testbed ei ole myyntikanava, vaan tosielämän ympäristö tutkimusta ja testausta varten

Suomen testbed-ympäristöt ovat palveluksessasi!

OuluHealth Labs
Testbed-ympäristöjä yliopistollisessa sairaalassa, terveyskeskuksissa ja kodeissa, simulaatiolabroissa, 5G-verkossa
Timo Alalääkkölä, timo.alalaakkola (at) ppshp.fi
Jaana Kokko, jaana.a.kokko (at) ouka.fi
Tiina Tervaskanto-Mäentausta, tiina.tervaskanto-maentausta (at) oamk.fi

HealthHUB Tampere
T&k, simulaatio, testaus- ja koulutusalusta yhteistoiminnallisiin tarkoituksiin, jota operoi Tampereen yliopistollisen sairaalan Tutkimus-, kehitys- ja innovaatiokeskus
Reijo Itkonen, reijo.itkonen (at) pshp.fi
Kari Salomaa, kari.salomaa (at) pshp.fi

Health Campus Turku
Terveys- ja ruokateknologian, diagnostiikan ja lääkekehityksen testbed ja tutkimusyhteistyö
Janne Lahtiranta, janne.lahtiranta (at) turkubusinessregion.com
Tero Piispanen, tero.piispanen (at) turkubusinessregion.com
Elina Kontio, elina.kontio (at) turkuamk.fi

Kuopio Living Lab
Koolla ei ole väliä Kuopio Living Labissa; tutkimus-, kehitys- ja testauspalveluja kaikille yrityksille, jotka tarjoavat ratkaisuja parempaan hyvinvointiin
Maarit Kumpulainen, maarit.kumpulainen (at) kuh.fi
Arto Holopainen, arto.holopainen (at) kuopio.fi
Petteri Jääskeläinen, petteri.jaaskelainen (at) savonia.fi

HUS Testbed
Helsingin yliopistollinen sairaala, esim. leikkaussali ja Uusi lastensairaala
Satu Pesola, satu.pesola (at) hus.fi
Pekka Kahri, pekka.kahri (at) hus.fi

City of Helsinki
Perusterveydenhuolto, kotihoito ja sosiaalipalvelut
Sanna Hartman, sanna.hartman (at) hel.fi

ELSA Testbed
Etelä-Karjala – sairaalan ulkopuoliset tuotteet ja palvelut sosiaali- ja terveydenhuoltoon
Kaisa Pesonen, kaisa.pesonen (at) eksote.fi

Lisätietoja

Maarit Lahtonen
Asiantuntija
Ekosysteemit, Rahoitus
maarit.lahtonen (at) businessfinland.fi

Mika Sievi-Korte
Asiantuntija
Ekosysteemit, Hyvinvointi ja terveys
mika.sievi-korte (at) businessfinland.fi