Ohjelmien

komitea- ja

asiantuntijajäsenet

Suomen edustajat ja asiantuntijajäsenet Horisontti 2020 -ohjelmakomiteoissa

Jokaisella Horisontti 2020 -ohjelman osiolla, teemalla tai haastella on  ohjelmakomitea, joka seuraa ohjelman toteutusta ja valmistelee yhdessä komission kanssa työohjelman ja tulevat haut. Jokaiseen ohjelmakomiteaan on nimetty Suomesta edustaja (delegaatti) ja useampi asiantuntijajäsen (expert).

Strategic Configuration

Hanna Vuorinen
Committee delegate
Ministry of Economic Affairs and Employment, tel. +358 2950 47145
hanna.vuorinen (at) tem.fi

Saara Vihko
Committee delegate
Ministry of Education, Science and Culture, tel. +358 2953 30005
saara.vihko (at) minedu.fi 

Timo Haapalehto
Expert to Strategic Configuration 
Ministry fo Economic Affairs and Employment, tel. +358 50 570 0980
timo.haapalehto (at) tem.fi

Elina Holmberg
Expert to Strategic Configuration
Business Finland, tel. +358 50 5577 606
elina.holmberg (at) businessfinland.fi

Johanna Hakala
Expert to Strategic Configuration
Academy of Finland, tel. +358 2953 35147
johanna.hakala (at) aka.fi

Eija Auranen
Expert to Spreading Excellence and Widening Participation
Business Finland, tel. +358 50 5577 601
eija.auranen (at) businessfinland.fi

Vesa Varpula
Expert to Science with and for society (SWAFS)
Academy of Finland, tel. +358 2953 35131
vesa.varpula (at) aka.fi

The European Open Science (EOSC)
Working Group

Juha Haataja
Representative
Ministry of Education and Culture, +358 50 452 0071
iuha.haataia (at) minedu.fi

Anu Nuutinen
Alternate
Academy of Finland, +358 29 533 5085
anu.nuutinen (at) aka.fi

European Research Council (ERC), Marie Sklodowska-Curie Actions (MSCA), Future and Emerging Technologies (FET)

Hannele Lahtinen
Committee delegate to ERC and to FET
Academy of Finland, tel. +358 2953 35055
hannele.lahtinen (at) aka.fi

Satu Huuha-Cissokho
Committee delegate to MSCA
Academy of Finland, tel. +358 2953 35075
satu.huuha-cissokho (at) aka.fi

Tuomas Katajarinne
Expert to FET, NCP
Academy of Finland, tel. +358 2953 35067
tuomas.katajarinne (at) aka.fi 

Päivi Pihlaja
Expert to MSCA, NCP
Academy of Finland, tel. +358 2953 35016
paivi.pihlaja (at) aka.fi

Annika Raitala
Expert to ERC, NCP
Academy of Finland, tel. +358 2953 35097
annika.raitala (at) aka.fi

Research Infrastructures

Merja Särkioja
Committee delegate
Academy of Finland, tel. +358 2953 35111
merja.sarkioja (at) aka.fi

Ulla Ellmèn
Expert, NCP
Academy of Finland, tel. +358 2953 35011
ulla.ellmen (at) aka.fi

Suvi Broholm
Expert, NCP
Academy of Finland, tel. +358 2953 35045
suvi.broholm (at) aka.fi

Information and Communication Technologies (ICT)

Kari Leino
Committee delegate
Business Finland, tel. +358 50 5577 698
kari.leino (at) businessfinland.fi

Lotta Engdahl
Expert
Ministry of Transport and Communications
Tel. +358 50 471 4233
lotta.engdahl (at) lvm.fi

Marko Heikkinen
Expert  
Business Finland, tel. +358 50 5577 773 
marko.heikkinen (at) businessfinland.fi

Juha Latikka
Expert
Academy of Finland, tel. +358 2953 35058
juha.latikka (at) aka.fi

Saara Leppinen
Expert 
Ministry of Social Affairs and Health, tel. +358 2951 63370
saara.leppinen (at) stm.fi

Pekka Rantala
Expert, NCP

Business Finland, tel. +358 50 396 2922
pekka.rantala (at) businessfinland.fi

Nanotechnologies, Advanced Materials, Advanced Manufacturing and Processing & Biotechnology

Kari Keskinen
Committee delegate
Business Finland, tel. +358 50 5577 843
kari.keskinen (at) businessfinland.fi

Elina Ekokoski
Expert
Ministry of Social Affairs and Health, tel. +358 50 477 2155
elina.ekokoski (at) stm.fi

Reijo Munther
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 50 5577 827
reijo.munther (at) businessfinland.fi

Jukka Tanskanen
Expert
Academy of Finland, tel. +358 2953 35071
jukka.tanskanen (at) aka.fi

Space

Pauli Stigell
Committee delegate
Business Finland, tel. +358 50 5577 856
pauli.stigell (at) businessfinland.fi

Mikko Strahlendorff
Expert 
Finnish Meteorological Institute, tel. +358 50 359 3795
mikko.strahlendorff (at) fmi.fi

Kati Sulonen
Expert 
Academy of Finland, tel. +358 2953 35110
kati.sulonen (at) aka.fi

SMEs and Access to Risk Finance

Karin Wikman
Committee delegate
Business Finland, tel. +358 2950 55723
karin.wikman (at) businessfinland.fi

Eeva Alho
Expert
Ministry of of Economic Affairs and Employment
Tel. +358 50 472 6698
eeva.alho (at) tem.fi

Elina Holmberg
Expert
Business Finland, tel. +358 50 5577 606
elina.holmberg (at) businessfinland.fi

Kari Virtanen
Expert
Ministry of Economic Affairs and Employment, tel. +358 2950 4 707
kari.virtanen (at) tem.fi

Heini Günther
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 40 502 0042
heini.gunther (at) businessfinland.fi

Outi Kauppinen
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 40 820 4141
outi.kauppinen (at) businessfinland.fi 

Health, Demographic Change and Wellbeing (SC1)

Sirpa Nuotio
Committee delegate
Academy of Finland, tel. +358 2953 35082
sirpa.nuotio (at) aka.fi

Antti Hautaniemi
Expert
Ministry of Social Affairs and Health, tel. +358 2951 63462
antti.hautaniemi (at) stm.fi

Raimo Pakkanen
Expert
Business Finland, tel. +358 50 5577 829
raimo.pakkanen (at) businessfinland.fi

Vera Mikkilä
Expert, NCP
Academy of Finland, tel. +358 2953 35048
vera.mikkila (at) aka.fi

Pekka Rantala
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 50 396 2922
pekka.rantala (at) businessfinland.fi 

Eija-Riitta Hämäläinen
Expert
Business Finland, tel. +358 40 672 4294
eija-riitta.hamalainen (at) businessfinland.fi

Food Security, Sustainable Agriculture and Forestry, Marine, Maritime and Inland Water Research, and the Bioeconomy (SC2)

Elina Nikkola
Committee delegate
Ministry of Agriculture and Forestry, tel. +358 2951 62333
elina.nikkola (at) mmm.fi

Laura Raaska
Expert 
Academy of Finland, tel. +358 2953 35094
laura.raaska (at) aka.fi

Tanja Suni
Expert
Ministry of the Environment, tel. +358 50 441 7164
tanja.suni (at) ym.fi

Heini Günther
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 40 502 0042
heini.gunther (at) businessfinland.fi 

Jaana Lehtimäki
Expert, NCP 
Academy of Finland, tel. +358 2953 35060
jaana.lehtimaki (at) aka.fi

Secure, Clean and Efficient Energy (SC3)

Pia Salokoski
Committee delegate
Business Finland, tel. +358 2950 55672
pia.salokoski (at) businessfinland.fi

Tuula Savola
Expert
Ministry of Economic affairs and Employment, tel. +358 50 470 5147
tuula.savola (at) tem.fi

Reijo Munther
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 50 5577 827
reijo.munther (at) businessfinland.fi 

Tom Warras
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 50 5577 839
tom.warras (at) businessfinland.fi 

Smart, Green and Integrated Transport (SC4)

Johanna Särkijärvi
Committee delegate
Ministry of Transport and Communications, tel. +358 50 400 1177 
johanna.sarkijarvi (at) lvm.fi

Tom Warras
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 50 5577 839
tom.warras (at) businessfinland.fi

Elina Holmberg
Expert
Business Finland, tel. +358 50 5577 606
elina.holmberg (at) businessfinland.fi

Erkki Soinne
Expert, Aeronautics
Finnish Transport Safety Agency, tel. +358 2953 46116
erkki.soinne (at) trafi.fi

Climate Action, Resource Efficiency and Raw Materials (SC5)

Kari Keskinen
Committee delegate
Business Finland, tel. +358 50 5577 843
kari.keskinen (at) businessfinland.fi

Jaana Lehtimäki
Expert, NCP 
Academy of Finland, tel. +358 2953 35060
jaana.lehtimaki (at) aka.fi

Heini Günther
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 40 502 0042
heini.gunther (at) businessfinland.fi 

Laura Raaska
Expert 
Academy of Finland, tel. +358 2953 35094
laura.raaska (at) aka.fi

Mikko Strahlendorff
Expert 
Finnish Meteorological Institute, tel. +358 50 359 3795
mikko.strahlendorff (at) fmi.fi

Anne Vehviläinen
Expert 
Ministry of Agriculture and Forestry, tel. +358 2951 62236
anne.vehvilainen (at) mmm.fi

Tanja Suni
Expert
Ministry of the Environment, tel. +358 50 441 7164
tanja.suni (at) ym.fi

Europe in a Changing World – Inclusive, Innovative and Reflective Societies (SC6)

Floora Ruokonen
Committee delegate
Academy of Finland, tel. +358 29533 5099
floora.ruokonen (at) aka.fi

Antti Hautaniemi
Expert
Ministry of Social Affairs and Health, tel. +358 2951 63462
antti.hautaniemi (at) stm.fi

Helena Vänskä
Expert, NCP
Academy of Finland, tel. +358 2953 35036
helena.vanska (at) aka.fi

Secure Societies – Protecting Freedom and Security of Europe and its Citizens (SC7)

Hanna-Miina Sihvonen
Committee delegate
Ministry of the Interior, tel. +358 2954 88527
hanna-miina.sihvonen (at) intermin.fi

Lauri Holmström
Expert
Ministry of the Interior, tel. +358 2954 88220
lauri.holmstrom (at) intermin.fi

Pauli Stigell 
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 50 5577 856
pauli.stigell (at) businessfinland.fi

Pekka Rantala
Expert, NCP
Business Finland, tel. +358 50 396 2922
pekka.rantala (at) businessfinland.fi

Vesa Kyyrönen
Expert
Ministry of Defence, +358 29 514 0009
vesa.kyyronen (at) defmin.fi

EURATOM / Fusion

Kari Koskela
Committee delegate
Business Finland, tel. +358 40 587 8587
kari.koskela (at) businessfinland.fi

Reijo Munther
Expert
Business Finland, tel. +358 50 5577 827
reijo.munther (at) businessfinland.fi

Tuomas Tala
Expert
VTT Technical Research Centre of Finland, tel. +358 20 722 5788
tuomas.tala (at) vtt.fi

EURATOM / Fission

Jorma Aurela
Committee delegate
Ministry of Economic Affairs and Employment, tel. +358 2950 64832
jorma.aurela (at) tem.fi

Linda Kumpula
Committee delegate
Ministry of Economic Affairs and Employment, tel. +358 2950 60125
linda.kumpula (at) tem.fi

Kari Peräjärvi
Expert
Radiation and Nuclear Safety Authority, tel. +358 400 284 775
kari.perajarvi (at) stuk.fi

Jari Hämäläinen
Expert
VTT Technical Research Centre of Finland, tel. +358 20 722 111
jari.hamalainen (at) vtt.fi

Marja Siitari-Kauppi
Expert
University of Helsinki, tel. +358 29 415 0143
marja.siitari-kauppi (at) helsinki.fi

Horisontti 2020 -ohjelmakomiteat

Horisontti 2020 -ohjelmakomiteoiden tehtävänä on avustaa ja neuvoa komissiota ohjelman toteutuksessa. Suomen edustajat ja asiantuntijat ovat tärkeässä roolissa ohjelmakomiteoissa vaikuttamassa siihen, että Suomen kannalta tärkeät kysymykset nousevat mukaan komission ja muiden EU-maiden kanssa käytäviin keskusteluihin. Työ- ja elinkeinoministeriö koordinoi Suomen komiteatoimintaa.