Hankkeen tavoitteena on rakentaa nettonollapäästöinen telakka ja risteilyaluskonsepti. Samalla vahvistetaan ja laajennetaan yhteistyöverkoston eli laivanrakennusekosysteemin innovatiivista tutkimus- ja kehitystyötä sekä otetaan käyttöön uutta teknologiaa.
Business Finlandin rahoittamassa, Meyer Turun vetämässä NEcOLEAP-ohjelmassa on mukana satoja yrityksiä ja kumppaneita, lähes kaikki Suomen yliopistot ja ammattikorkeakoulut sekä alan tutkimuslaitokset.
Hankeohjelma syntyi telakalla yhteisestä ideasta, ja kauaskantoiseen suunnitelmaan tarvittiin myös tulevaisuuden tutkimuksen osaamista ja soveltuvuutta yrityksen strategiaan. Valmistelu vei aikaa puolisen vuotta, mutta prosessi oli sujuva ja selkeä ja yhteistyö Business Finlandin kanssa erinomaista.
– Saimme Business Finlandilta asiantuntijatukea ja sparrausta muun muassa kokonaisuuden ja projektisuunnitelman valmisteluun, fokusointiin, rahoituksen kriteereihin sekä mittareihin, ohjelmajohtaja Marjo Keiramo
Meriteollisuudessa näin laajaa kehitystekemistä ei ole ennen ollut, ja mittava hanke onkin Meyer Turun telakalla jaettu neljään klusteriin: telakka, laiva, digitalisaatio ja ihmiset. Jokaiseen klusteriin sisältyy omia kehityshankkeita.
Telakalla on NEcOLEAPin myötä vahvistettu muun muassa kestävyyden ja vastuullisuuden ESG (Environmental, Social, Governance) -toimintoja ja perustettu vihreän siirtymän Green Transition Lab, joka on avoin yhteistyöalusta innovaatioiden kehittämiseen yhdessä tiedeyhteisön, telakan, asiakkaan ja verkoston kanssa.
–Nämä ovat meille pysyviä rakenteita, jotka kantavat veturihankkeen tuloksia ja vievät tutkimus- ja kehitystyötä eteenpäin myös tulevina vuosina, Keiramo valottaa.
Vuoden loppuun mennessä valmistuva nettonollapäästöinen risteilyaluskonsepti sisältää parannuksia energia-asioihin, materiaaliratkaisuihin ja digitaalisuuteen laivan yleisiä tiloja ja hyttejä myöten. Telakka tavoittelee nettonollapäästöisyyttä omassa toiminnassaan scope 1- ja -2-päästöjen osalta, ja esimerkiksi tuuli- ja aurinkovoiman käyttöä on jo entisestään lisätty. Myös digitaalisuudessa on edistytty.
– Valmistamme edistyksellisiä tuotteita, kehitämme uusia palveluita ja otamme käyttöön myös uusia liiketoimintamalleja, Keiramo sanoo.
Kun toimijoita on paljon, miten saada oma väki, ekosysteemi, tiedeyhteisö ja muut tahot pelaamaan yhteen ja kehittämään innovaatioita?
Meyer Turku on perustanut 10 hengen tiimin, joka koordinoi ja johtaa ekosysteemiä sekä projekteja ja avaa ovia niin Suomessa kuin ulkomailla. Samalla on tultu pois omasta projektikuplasta.
Ekosysteemi on ryhdittänyt ja laajentanut tutkimus- ja kehitystyötä. Meyer Turku on onnistunut myös kansainvälistämään verkostoaan. Kun samaa asiaa lähestytään toisen kulttuurin, fasiliteettien ja rahoituksen ekosysteemissä, törmäyksestä voi hyvinkin syntyä uutta.
– Tämä on vienyt ekosysteemiajattelun ihan uudelle tasolle. Väittäisin, että tällä hetkellä NEcOLEAP on Suomen laajin ja vaikuttavin t&k-verkosto, ekosysteemijohtaja Ilkka Rytkölä.
Ekosysteemi on turvallinen tapa toimia. Tärkeää on luottamus sekä keskusteluissa että liiketoiminnassa.
– Yhteistoiminnassa arvokkaaksi on koettu meidän säännölliset virtuaalikahvitilaisuutemme, joissa käsitellään aina tiettyä ajankohtaista aihetta. Niissä on syntynyt luottamusta, mikä on edistänyt ideointia ja yhteistyötä, Rytkölä jatkaa.
NEcOLEAP on merkittävä veturihanke Suomelle, meriteollisuudelle ja työpaikoille. Hankkeella on vaikutettu Suomen teollisuuden strategioihin sekä saatu näkyvyyttä ja kanavia EU-tasollakin. Lisäksi kiinnostava hanke on houkutellut huippuosaajia telakalle.
– Laivanrakennuksen murros kohti nettonollapäästöjä edellyttää jatkuvaa uudistumista sekä uusien teknologioiden tutkimista ja käyttöönottoa. NEcOLEAP-veturiohjelma on antanut meille ainutlaatuisen mahdollisuuden vauhdittaa kehitystyötämme ja luoda kestävää kilpailuetua koko Suomen meriteollisuudelle, toteaa Meyer Turun toimitusjohtaja Casimir Lindholm.
Yhteiset tutkimushankkeet ovat luoneet paljon avointa tietoa, jota voidaan soveltaa tuotteeksi. Näin saadaan konkreettisesti myytäviä ja kilpailukykyä lisääviä tuloksia.
– Tämä on hieno mahdollisuus koko Suomen meriteollisuudelle. Meillähän on pääasiakkaat Yhdysvalloissa, ja siellä ollaankin ihmeissään, että Suomessa on yhdessä verkoston kanssa pystytty tekemään tällaisia projekteja hyvin tuloksin vain muutamassa vuodessa, Keiramo painottaa.
Business Finlandin rahoitus on auttanut myös muita toimijoita; he ovat tuottaneet uutta tietoa ja kehittäneet myös omaa toimintaansa ja palveluja.
– Haluamme vaalia jatkossakin oppia, jossa huippututkimus viedään suoraan tuotteeseen. Tämä on myös keino pysyä alan kärjessä, projektipäällikkö Jenny Lauronen kiteyttää.
Meyer Turussa ohjelman päätavoitteena on noin kahden miljardin laivatilaukset, jotka yritys on jo saavuttanut. Tällä on merkittävä vaikutus kansantalouteen ja työpaikkoihin Suomessa. Käytännössä puhutaan yli 2 000 meyerturkulaisesta laivanrakentajasta ja kaiken kaikkiaan noin 45 000 suomalaisesta työpaikasta.
– Emme ole vielä valmiita vihreässä siirtymässä, mutta viemme tutkimushankkeita verkostossa eteenpäin ja laajennamme pilotteja. Verkostossa edistämme erityisesti energiatehokkuutta, Lauronen tarkentaa.
Nelivuotinen hanke saadaan päätökseen vuoden 2025 lopussa, ja parhaillaan paketoidaan tuloksia, innovaatioita ja mahdollisuuksia. NEcOLEAP on vienyt tuotekehityksen uuteen nousuun, mikä ei olisi ollut mahdollista ilman Business Finlandin tukea, verkostoa, asiakkaita, viranomaisia ja kumppaneita. Kiitos kuuluu niin sadoille yrityksille kuin tuhansille ihmisille.
– Veturihankkeita tarvitaan jatkossakin, jotta Suomi pysyy kilpailussa etulinjassa. Vaikka Meyer Turku tekee markkinoiden halutuimmat risteilyalukset, kilpailijat edistävät yhtä lailla laivateollisuuden kaksoissiirtymää, Keiramo muistuttaa.
NEcOLEAPia on esitelty Suomessa ja maailmalla lukuisissa tilaisuuksissa. Meyer Turun telakka näkyykin esimerkiksi yhdysvaltalaisen CNBC-kanavan ”50 SDG Leaders” -dokumenttisarjassa, jossa esitellään 50 uraauurtavaa organisaatiota, jotka omassa toiminnassaan edistävät YK:n kestävän kehityksen tavoitteita. Lisäksi Lontoossa Cruise Ship Interiors -messuilla Meyer Turku pokkasi vuoden sisustusinnovaatio -ykköspalkinnon NEcOLEAPin Sustainable Stateroom -projektille. Ensi vuoden Seatrade Cruise Global -messuilla Miamissa taas saadaan kuulla tarkemmin nettonollapäästöisestä risteilyaluskonseptista ja Meyer AVATAR -työstä.
Business Finlandin veturiyritykset valikoituvat haastekilpailun kautta. Hankkeiden valtakunnallisena tavoitteena on kasvattaa t&k-panostusta neljään prosenttiin suhteessa bruttokansantuotteeseen vuoteen 2030 mennessä. Lisäksi hankkeilla halutaan ratkaista kuhunkin toimialaan liittyviä merkittäviä haasteita.
NEcOLEAPin tavoitteena on kehittää nettonollapäästöinen telakka ja risteilyaluskonsepti vuoteen 2035 mennessä. Vaativan ja laajan hankkeen toisena tavoitteena on kytkeä myös kumppanit mukaan kehittämistoimintaan.
– Seuraamme toteutusta KPI-mittarien (Key Performance Indicator), palavereiden ja raporttien avulla sekä tiiviillä yhteydenpidolla. NEcOLEAP tekee luonnollisesti myös omat seurantaraporttinsa, kertoo Senior Advisor Markku Jokela Business Finlandista.
Meyer Turun hankkeessa oli selkeä, haastava missio. Toimialalla on valtava kansantaloudellinen merkitys, lisäksi yrityksellä on suuret mahdollisuudet kasvattaa tki-panostuksiaan.
– Meyer Turun telakka on osoittanut myös, että omistajat ovat sitoutuneet toimimaan Suomessa, ja yritys on tehnyt myös merkittäviä tuotannollisia investointeja, Jokela painottaa.