Finansiering för universitetssjukhus i Co-Innovation-samprojekt

Effektivare processer och bättre hälso- och sjukvård

Från och med januari 2025 kan välfärdsområdena och HUS söka FoU-finansiering för sina universitetssjukhus hos Business Finland för att utveckla offentliga aktörers egen verksamhet som en del av Co-Innovation-konsortier. ​ ​

Ny finansiering för utveckling av universitetssjukhusens egen verksamhet 

Business Finlands FoU-finansiering kan riktas till FoU-verksamhet vid universitetssjukhus i välfärdsområdena ​som en del av Co-Innovation-samprojekt där det finns ett nära samarbete med företag och forskningsinstitut. FoU-projektet kan utveckla nya och bättre lösningar, tekniker och verksamhetsmodeller, ny kunskap och kompetens samt mer genomslagskraftiga processer som hjälper universitetssjukhusen att utföra sina uppgifter på ett mer ändamålsenligt och effektivt sätt. Finansiering kan endast sökas som en del av ett Co-Innovation-samprojekt.

  • Utlysningen är kontinuerlig för projekt.
  • Den sökande är ett välfärdsområde eller HUS och projektet kommer att genomföras vid ett universitetssjukhus.
  • Finansieringen kan inte användas av välfärdsområden för forskning och utveckling utanför universitetssjukhusen, till exempel vid andra sjukhus eller inom socialtjänster.
  • Projekten ska genomföras i samarbete med företag och forskningsorganisationer i Co-Innovation-samprojekt.
  • Finansieringsnivån för FoU-projekt som syftar till att utveckla universitetssjukhusets egen verksamhet är 80 procent, lönebikostnader 50 procent och omkostnader 20 procent.
  • Självfinansieringen kan vara offentlig finansiering. Business Finland kräver inte att företag finansierar forsknings- och utvecklingsprojekt vid universitetssjukhus.
  • Reglerna för statligt stöd tillämpas inte på finansieringen. Det är fråga om utveckling av en lagstadgad uppgift.

Hur mycket finansiering kan man få?

Business Finlands finansiering av forsknings- och utvecklingsprojekt vid universitetssjukhus för utveckling av den egna verksamheten är ett bidrag på 80 procent. Den offentliga sektorns (inklusive forskningsorganisationer och universitetssjukhus) andel av Co-Innovation-samprojektets totala kostnader, inklusive budgetarna för alla delprojekt, får vara högst 60 procent. Minst 40 procent av den totala budgeten ska komma från företagens FoU-projekt. Andelen för ett enskilt företags delprojekt får dock inte överstiga 70 procent av samprojektets totala kostnader.​

Se anvisningar för ansökan om finansiering​​

När är det bra att ansöka om finansiering?

I ett Co-Innovation-samprojekt utvecklar universitetssjukhuset, forskningsinstituten och företagen tillsammans ny information och innovationer som kan skapa betydande ny affärsverksamhet för de medverkande företagen. Samprojektets parter bör ha ett gemensamt mål, ett behov av att genomföra projektet tillsammans samt en trovärdig plan för hur det gemensamma målet ska uppnås. Universitetssjukhusen i välfärdsområdena skapar ny kunskap och kompetens tillsammans med konsortiet för att utveckla sina processer, driva sina egna verksamheter mer effektivt och ändamålsenligt och utveckla konkurrensfördelar i näringslivet på lång sikt.

Vilken typ av konsortium behövs för ett Co-Innovation-samprojekt?

  • Minimisammansättningen är en forskningsorganisation, ett universitetssjukhus och tre FoU-projekt för företag, varav minst två finansieras av Business Finland. Ett enskilt företagsprojekt kan alltså vara självfinansierat av företaget. (För ett internationellt gemensamt program räcker det med två nationella företag i konsortiet, om de utländska partnerna omfattar företag.)
  • Ett minimikonsortium är dock vanligtvis inte tillräckligt för att erhålla finansiering i en konkurrenssituation och för att uppnå målen för samprojektet.
  • Alla parter som deltar i samprojektet ska ha en tydlig roll och tillföra mervärde till konsortiet.
    Forskningsorganisationer och företag som har den förmåga (kompetens, teknik osv.) som behövs för att uppnå de gemensamt definierade målen och som själva har behov av och motivation för forsknings- och utvecklingsarbete, bör söka till samprojektet.
  • Fler än ett universitetssjukhus kan delta i samprojektet.
  • ​Business Finland finansierar i regel endast FoU-projekt som genomförs av företag som siktar på export. Det bör också beaktas att samarbetsföretagen ska ha tillräckliga resurser för forsknings- och utvecklingsarbetet samt för samarbetet som sker inom ramen för det.

Möjliga roller för ett universitetssjukhus i ett Co-Innovation-samprojekt

  • Koordinator för samprojektet, som bygger upp ett konsortium av företag och forskningsinstitut kring sin projektidé och leder samprojektet och dess gemensamma planering och genomförande. Universitetssjukhuset har ofta även ett eget forsknings- och utvecklingsprojekt.
  • Deltagare i samprojektet, som har ett eget delprojekt för forskning och utveckling för att utveckla sin egen lagstadgade eller ekonomiska verksamhet.
  • Underleverantör av tjänster till ett forskningsinstitut eller företag.
  • In-kind-partner, som tillhandahåller till exempel sin kliniska kompetens och testmiljö till samprojektet utan kostnad.
Vad kan finansieringen användas till?

Universitetssjukhusen finansieras endast i Co-Innovation-samprojekt där även forskningsorganisationer och företag med egna projekt ingår. Samprojektet ska uppfylla Business Finlands kriterier för Co-Innovation-finansiering.

Vilken typ av projekt är berättigade till finansiering?

  • Målet för universitetssjukhuset är att med hjälp av forskning och utveckling avsevärt effektivisera eller förbättra verksamheten, till exempel diagnostik av sjukdomar, behandling och behandlingsmetoder, förebyggande av sjukdomar, processer, användning av data, digitala tjänster, innovationsverksamhet, användning av ny teknik, ledarskap och organisation.
  • Resultatmått relaterade till exempelvis förbättrade behandlingsresultat eller minskade behandlingskostnader.
  • Finansieringen möjliggör forsknings- och utvecklingsverksamhet från högkvalitativ forskning som uppfyller vetenskapliga standarder till utveckling, testning och pilotprojekt. Arbetet syftar till att ta fram resultat som kan användas i universitetssjukhusets egen verksamhet.
  • Spridningen av resultaten till den finländska hälso- och sjukvården ökar projektets effektivitet.
  • Finansieringen kan användas för att täcka lönekostnader för den egna personalen som uppstår i projektets forsknings- och utvecklingsarbete, köp av tjänster från forskningsorganisationer eller företag, resekostnader samt kostnader för utrustning och material. Finansieringsvillkor för offentliga aktörers utvecklingsprojekt 

Kan finansiering beviljas för att förbereda kommersialisering av forsknings- och utvecklingsarbete?

  • Vissa förberedelser av kommersialiseringsvägar kan ingå i projektet eftersom de potentiella intäkterna kommer att avsättas för att finansiera universitetssjukhusets offentliga uppdrag och den fria användningen av resultaten i det offentliga uppdraget inte kommer att äventyras.
  • Förberedelser för kommersialisering till förmån för företag ska göras utanför projektet, till exempel mot en ersättning som betalas av företaget.
  • Ett välfärdsområde kan ansöka om forsknings- och utvecklingsfinansiering för företag hos Business Finland för att utveckla sin ekonomiska verksamhet om målet är exportverksamhet. Finansieringen kan också användas för att förbereda kommersialisering av projektresultaten i liten skala. I detta fall tillämpas villkoren för finansiering av forsknings- och utvecklingsverksamhet för företag. Business Finlands finansiering är 40 procent bidrag eller 50 procent lånefinansiering.​

​​

Innan du ansöker

Innan du ansöker om finansiering ska du diskutera det planerade projektet och ansökan med ditt välfärdsområde.

Business Finlands experter – ekosystemförvaltare och finansieringsexperter – ger sparringstöd vid beredningen av Co-Innovation-samprojekt. När utvecklingsidén för samprojektet och de inblandade parterna börjar ta form, är det bra att kontakta Business Finland. Förbered dig på att presentera konsortiet och den gemensamma projektplanen för Business Finlands kontaktperson innan du skickar finansieringsansökan. Innan ansökan skickas kommenterar Business Finland också de FoU-projektplaner som ingår i helheten. Deltagare i ett Co-Innovation-samprojekt har nytta av att utse en intern koordinator som leder förberedelserna och samarbetet.

Forskningsorganisationer kan få Co-Creation-finansiering från Business Finland för att bereda samprojekt, men universitetssjukhusen kan inte få denna forskningsfinansiering. Co-Creation-förberedelseprojekt kan dock inkludera samarbete mellan forskningsorganisationer och universitetssjukhus, och vid behov kan universitetet också köpa en tjänst från universitetssjukhuset.

Läs mer om finansieringsvillkoren för utveckling av universitetssjukhusens egen verksamhet

Finansieringsvillkor för offentliga aktörers utvecklingsprojekt 

Läs mer om bedömningskriterierna för Co-Innovation-samprojekt

Vi utvärderar ert samprojekt som helhet och tar hänsyn till andra ansökningar som konkurrerar om finansiering. Viktiga bedömningsobjekt är bland annat följande:

  • Effekterna av samprojektets resultat på företagens konkurrensfördelar på den internationella marknaden samt eftersträvad tillväxt i exporten i förhållande till de insatser som krävs.
  • Genomförande av samprojektet
    • Är parterna i samprojektet de rätta för att resultat ska uppnås?
    • Hur nära och konkret samarbete utförs inom samprojektet?
    • Fördelas uppgifterna på ett förnuftigt sätt med tanke på de eftersträvade resultaten?
    • Hur påverkar projektet utvecklingen av affärsverksamheten inom små och medelstora företag samt midcap-företag?
  • Lösningens nyhetsvärde och konkurrensfördelar, effekter för förnyelsen av näringslivet, marknadspotential och samhälleliga effekter samt projektets internationella samarbete.

I universitetssjukhusprojekt bedömer vi hur den nya kunskap och kompetens som uppstår i projektet samt processutvecklingen kommer att bidra till ett mer effektivt och ändamålsenligt genomförande av universitetssjukhusets uppgifter och utvecklingen av konkurrensfördelar i näringslivet på lång sikt.

I företagsprojekt bedömer vi hur projektet främjar uppnåendet av företagets egna tillväxtmål och uppkomsten av internationella konkurrensfördelar och export. Företaget ska ha tillräckliga resurser och självfinansiering för att genomföra projektet.

I forskningsorganisationsprojekt bedömer vi hur den offentliga forskningen skapar en grund för nya innovationer och kompetens samt hur projektets resultat kan utnyttjas för näringslivets behov. I offentliga forskningsprojekt kan inte företagens produktutvecklingsarbete utföras. Forskningsprojektets resultat utgör grunden till företagens egna utvecklingsprojekt.

Se till att det inte finns hinder för finansiering

Vi kan inte bevilja finansiering om samprojektet inte involverar företag och forskningsorganisationer utöver universitetssjukhusen.

Ansök om finansieringen

Du kan kontinuerligt ansöka om finansiering för Co-Innovation-samprojekt. 

Att göra och skicka en finansieringsansökan

Finansieringsansökningarna görs i Business Finlands nätservice. Koordinatorn ska använda formuläret ”Co-Innovation huvudansökan” och alla deltagare som ansöker om finansiering ska använda formuläret ”Co-Innovation deltagaransökan”. Läs även anvisningen om ifyllande av ansökan (på finska).

  1. Koordinatorn gör huvudansökan med en gemensam projektplan.
  2. Deltagarna i samprojekt gör egna ansökningar och projektplaner.
  3. Koordinatorn skickar ansökningshelheten till Business Finland.


Projektplanen är en viktig bilaga till ansökan

Ett Co-Innovation-projekt ska ha en gemensam projektplan som är högst 20 sidor. Läs detaljerade anvisningar om hur du ansöker om Co-Innovation-finansiering på webbplatsen för finansieringstjänsten.

Dessutom ska företagen och universitetssjukhusen ha sina egna detaljerade projektplaner. Här finns en mall för projektplanen och ifyllningsanvisningar.

Godtagbara kostnadstyper i forsknings- och utvecklingsprojekt är

  • löner
  • lönebikostnader 50 procent
  • allmänna kostnader 20 procent
  • resekostnader
  • material- och tillbehörskostnader
  • inköp av utrustning
  • avskrivning av utrustning
  • hyra för utrustning
  • köpta tjänster
Hur fungerar Business Finlands finansiering?
  1. Innan du ansöker

    Planera projektet och ställ upp mål. Se till att du har tillräcklig egen finansiering.

  2. Sök finansiering

    Sänd ansökan i nätservice. Lämna in de tilläggsuppgifter som begärs.

  3. Godkänn finansieringsbeslutet

    Business Finland bedömer ansökan och meddelar ett beslut. Läs beslutet och villkoren noga och godkänn beslutet i nätservice.

  4. Använd finansieringen

    Organisera projektbokföringen. Meddela eventuella förändringar till Business Finland.

  5. Rapportera om projektet

    Rapportera om genomförandet och kostnaderna. Lämna in på en rapport de tilläggsuppgifter som begärs.

Frågor och svar av finansiering för universitetssjukshus
Hurdant är ett typiskt FoU-projekt (forsknings- och utvecklingsprojekt) för vilket ett välfärdsområde kan ansöka om Business Finlands finansiering för sitt universitetssjukhus?

Universitetssjukhusen finansieras i Co-Innovation-samprojekt där även forskningsorganisationer och företag ingår. Universitetssjukhusets mål är att med hjälp av forskning och utveckling avsevärt effektivisera eller förbättra verksamheten, till exempel diagnostik, behandling och förebyggande av sjukdomar, processer, användning av data, digitala tjänster, innovationsverksamhet, användning av ny teknik, ledarskap och organisation. Företagens mål är att utveckla sin kompetens och sina produkter/tjänster och forskningsorganisationernas mål är att bedriva offentlig forskning på hög nivå. Varje part har sitt eget delprojekt och sina egna mål, men konsortiet har också gemensamma mål och en gemensam projektplan. En stor del av forsknings- och utvecklingsarbetet sker i samarbete.

Parterna bör avtala om användningen av gemensamt framtagna resultat i samarbetsavtalet, med beaktande av deltagarnas bidrag till resultatet. Universitetssjukhuset kan använda innovationer som utvecklats i det egna projektet i sin egen verksamhet och företagen kan kommersialisera lösningar, till exempel tekniker, som de har undersökt och utvecklat i sina egna FoU-projekt och i samarbete med universitetssjukhuset. Avtalen om användning av gemensamt framtagna resultat ska beaktas. För ekonomisk användning av resultaten av FoU-projekt inom offentlig forskning eller vid universitetssjukhus, som inte omfattas av avtalet om användning av gemensamt framtagna resultat, måste användaren betala en marknadsmässig ersättning. Detta gäller inte resultat som är fritt tillgängliga och användbara för alla.

Hur skiljer sig finansieringen till universitetssjukhus från Business Finlands forskningsfinansiering?

Finansiering till universitetssjukhus i samprojekt är finansiering för utveckling av offentliga aktörers egen verksamhet (s.k. JUKE-finansiering). Forskningsfinansieringen är endast tillgänglig för forskningsorganisationer som bedriver oberoende offentlig forskning och sprider resultaten i stor omfattning till företag och samhälle. Universitetssjukhusen klassificeras inte som forskningsorganisationer enligt Business Finlands kunddefinition. Den nya finansieringen möjliggör bredare forsknings- och utvecklingsverksamhet än offentlig forskning, från högkvalitativ forskning som uppfyller vetenskapliga standarder till utveckling, testning och pilotprojekt. Syftet är inte oberoende forskning, utan att förbättra effektiviteten och kvaliteten i universitetssjukhusens verksamhet. Spridningen av resultaten till den finländska hälso- och sjukvården ökar projektets genomslagskraft och uppmuntras. 

Hur ska konsortiet se ut och hur många företag och forskningsorganisationer behövs?

I ett samprojekt som inkluderar ett universitetssjukhus, forskningsorganisationer och företag är minimisammansättningen följande:

  • En forskningsorganisation, ett universitetssjukhus och tre FoU-projekt för företag, varav minst två finansieras av Business Finland. Ett enskilt företagsprojekt kan alltså vara självfinansierat av företaget, men det måste vara en del av samprojektet.
  • Vid deltagande i ett internationellt gemensamt program räcker det med två nationella företag i konsortiet om de utländska partnerna omfattar företag.

Ett minimikonsortium är dock vanligtvis inte tillräckligt för att erhålla finansiering i en konkurrenssituation och för att uppnå målen för Co-Innovation-samprojektet.

Kan en forskningsorganisation/högskola få finansiering för Co-Innovation vid ett universitetssjukhus/välfärdsområde? Är finansieringsinstrumentet i princip detsamma som så kallad standard-Co-Innovation?

Ett samprojekt som inkluderar ett universitetssjukhus ska också inkludera minst en forskningsorganisation som får finansiering för sitt forskningsprojekt från Business Finland. Finansieringsmodellen för samprojektet är Co-Innovation, som Business Finland har tillämpat i flera år, och samprojektet ska uppfylla dess krav.

Ett uppstartsföretag med en färdig produkt vill delta i denna typ av finansierad verksamhet och under termen ”clinical trial” genomföra till exempel pilottestning av hur man kan minska operationsköerna och därmed spara offentliga medel. Kan forskningsinstansen vara ett konsortium av finländska universitetssjukhus?

Ett Co-Innovation-samprojekt måste alltid involvera minst en forskningsorganisation utöver ett eller flera universitetssjukhus och företag. Ett universitetssjukhus tolkas inte som en forskningsorganisation i samprojekt, men universitetssjukhuset kan i ett eget FoU-projekt relaterat till samprojektet undersöka hur olika lösningar kan effektivisera dess verksamhet, till exempel förkorta operationsköerna, och vilka processer och andra förändringar detta kräver av universitetssjukhuset självt.

Ett annat alternativ för pilottestning vid ett universitetssjukhus är att inkludera den som en del av ett företags FoU-projekt och dess kostnader, om företaget fortfarande utvecklar sin produkt eller vill bekräfta funktionen hos en produkt nära kommersialisering i en praktisk miljö. Vid pilottestning av en nästan färdig produkt kan Business Finland dela FoU-risken genom lånefinansiering.

Som tredje alternativ kan företagen ibland tillhandahålla sina egna produkter kostnadsfritt för forskningsändamål i ett samprojekt och få forskningsbaserad information om dess funktion, till exempel i en universitetssjukhusmiljö. Det handlar dock inte bara om forskning för företaget, utan forskningsorganisationen producerar öppen offentlig forskning, publikationer och andra presentationer av forskningsresultaten.

Vilken är den vanliga storleken på projekten och hur mycket finansiering kan man få för dem?

Business Finlands finansiering av FoU-projekt vid universitetssjukhus och forskningsorganisationer är ett bidrag på 80 procent. För företag är finansieringen ett bidrag på 40 eller 50 procent, eller 50 procent lånefinansiering, beroende på företagets storlek och andelen industriell forskning i projektet.

Samprojekten och forsknings- och utvecklingsprojekten varierar i storlek. Den totala budgeten för ett samprojekt uppgår vanligtvis till några miljoner euro och budgetarna för enskilda FoU- och forskningsprojekt till hundratusentals euro, ibland mer. Den offentliga sektorns (inklusive forskningsorganisationer och universitetssjukhus) andel av samprojektets totala kostnader, inklusive budgetarna för alla delprojekt, får vara högst 60 procent. Minst 40 procent av den totala budgeten ska komma från företagens FoU-projekt.

Om ett företag deltar i projektet som tjänsteleverantör, är det då möjligt att få 100 procent av kostnaderna täckta eller gäller en finansieringsandel på 50 procent för små och medelstora företag här?

Tjänsteleverantören kan debitera 100 procent av sin tjänst från universitetssjukhuset, företaget eller forskningsorganisationen som köper tjänsten som en del av sitt eget FoU-projekt. Den som köper tjänsten kan få samma stöd från Business Finland för den köpta tjänsten som för hela projektet, det vill säga 40–80 procent.

Kan Business Finlands nya finansiering användas för att bedriva forskning och utveckling inom välfärdsområdet utanför universitetssjukhusen (t.ex. andra sjukhus, socialtjänster)?

Den nya finansieringen är endast avsedd för att effektivisera universitetssjukhusens verksamhet och för deras samarbete med företag och forskningsorganisationer. Finansieringen kan inte användas av välfärdsområden för forskning och utveckling utanför universitetssjukhusen, till exempel vid andra sjukhus eller inom socialtjänster.  

Varför är implementeringen begränsad till universitetssjukhus om välfärdsområdet är involverat?

Finlands regering beslutade vid sitt budgetmöte hösten 2024 att Business Finlands FoU-finansiering kan riktas till FoU-verksamhet vid universitetssjukhus i välfärdsområden som en del av ett samprojekt, när forsknings- och utvecklingsarbetet har en inverkan inte bara på effektiviseringen av universitetssjukhusens verksamhet utan också på näringslivet. Som huvudregel finansieras forskning och utveckling inom den offentliga sektorn, inklusive välfärdsområdena, genom deras budgetmedel och sektorsministerier.

Vilka typer av forskningsorganisationer och företag bör delta i samprojekten?

Alla parter som deltar i samprojektet ska ha en tydlig roll och tillföra mervärde till konsortiet. Forskningsorganisationer och företag som har den förmåga (kompetens, teknik osv.) som behövs för att uppnå de gemensamt definierade målen och förbättra effektiviteten i universitetssjukhusets verksamhet och som själva har behov av och motivation för forsknings- och utvecklingsarbete, bör söka till samprojektet. Fler än ett universitetssjukhus kan delta i samprojektet.

Business Finland finansierar i regel endast FoU-projekt som genomförs av företag som siktar på export. Det bör också beaktas att samarbetsföretagen ska ha tillräckliga resurser för forsknings- och utvecklingsarbetet samt för samarbetet som sker inom ramen för det. Det är därför som uppstartsföretag i tidiga skeden sällan deltar i samprojekt, men däremot deltar många små och medelstora företag och även stora företag.

Vad kan finansieringen användas till?

Finansieringen är avsedd för utveckling av universitetssjukhusets egen verksamhet. Finansieringen kan användas för att täcka lönekostnader för universitetssjukhusets egen personal som uppstår i projektets forsknings- och utvecklingsarbete, köp av tjänster från forskningsorganisationer eller företag, resekostnader samt kostnader för utrustning och material. 

Finansieringsvillkor för offentliga aktörers utvecklingsprojekt

Vilken typ av internationellt samarbete krävs?

Av samprojekt för forskning krävs i regel internationellt samarbete, men det är inte ett krav för projekt mellan företag och universitetssjukhus. Internationellt samarbete är dock också möjligt i deras projekt och sker aktivt särskilt i internationella samprojekt.

Kan finansiering beviljas för att förbereda kommersialisering av forsknings- och utvecklingsarbete?

Syftet med finansieringen är att förbättra universitetssjukhusets egen verksamhet.  Vissa förberedelser av kommersialiseringsvägar kan ingå i projektet.

Om universitetssjukhuset utför kommersiellt förberedande arbete till förmån för företag i ett samprojekt, kan det betraktas som ekonomisk verksamhet som inte finansieras av Business Finland. Förberedelser för kommersialisering till förmån för företag ska göras utanför projektet, till exempel mot en ersättning som betalas av företaget.

Projekt vid universitetssjukhus får inkludera ett begränsat antal utredningar som förberedelse för kommersialisering av resultaten, under förutsättning att de potentiella intäkterna från resultaten används för att finansiera universitetssjukhusets offentliga uppdrag och att den fria användningen av resultaten i det offentliga uppdraget inte på något sätt äventyras av den ekonomiska användningen av resultaten.

Ett välfärdsområde kan ansöka om forsknings- och utvecklingsfinansiering för företag hos Business Finland för att utveckla sin ekonomiska verksamhet om målet är exportverksamhet. Denna finansiering möjliggör också småskaliga förberedelser för kommersialisering av projektresultaten. I detta fall tillämpas villkoren för finansiering av forsknings- och utvecklingsverksamhet för företag och Business Finlands finansiering är 40 procent bidrag eller 50 procent lånefinansiering.

Ett universitetssjukhus kan inte få R2B-finansiering från Business Finland. R2B-finansiering är endast tillgänglig för forskningsorganisationer, till exempel universitet.
 

Hur ansöker man om finansieringen?

Finansieringen söks via Business Finlands nätservice. Varje deltagare som ansöker om finansiering för ett eget delprojekt inom ett Co-innovation-samprojekt ska lämna in sin egen deltagaransökan, tillsammans med referensen för samprojektet som fås från koordinatorn för helheten. När ansökningarna är klara eller när tidsfristen för inlämning har löpt ut skickar koordinatorn ansökningshandlingarna till Business Finland för handläggning.  

En viktig bilaga till ansökan är planen, som konkret beskriver projektets mål, genomförande, resultat som eftersträvas, genomförandeteamet och resurstilldelningen. Samprojekten ska också inkludera en gemensam projektplan för hela konsortiet, som upprättas av forskningsorganisationen eller någon annan koordinator för samprojektet. I den beskrivs forskningen, de olika parternas roller, genomförandet av samprojektet och det relaterade samarbetet, nätverkandet och en bredare användning av forskningsresultaten. Universitetssjukhusen uppmuntras också att sprida god praxis från sina egna projekt till den finländska hälso- och sjukvården.

 

Vilken roll har universitetssjukhuset i samprojekten?

Universitetssjukhuset kan ha olika roller i samprojekten. Universitetssjukhuset kan vara koordinator, som bygger upp ett konsortium av företag och forskningsorganisationer kring sin projektidé och leder samprojektet och dess gemensamma planering och genomförande.

Koordinatorn för samprojektet kan också vara en forskningsorganisation eller ett företag, och universitetssjukhuset kan då delta i samprojektet med ett eget delprojekt för forskning och utveckling för att utveckla sin egen lagstadgade eller ekonomiska verksamhet.

Universitetssjukhuset kan också delta i samprojektet utan att ansöka om projektfinansiering från Business Finland, till exempel genom att tillhandahålla underleverantörstjänster till en forskningsorganisation eller ett företag eller genom att erbjuda sin kliniska expertis och testmiljö till samprojektet utan kostnad.

Kan man få hjälp med att förbereda ett samprojekt?

Business Finlands experter – ekosystemförvaltare och finansieringsexperter – ger sparringstöd vid beredningen av samprojekt. När utvecklingsidén för samprojektet och de inblandade parterna börjar ta form, är det bra att kontakta Business Finland som utser ett sparringteam till projektet.

Forskningsorganisationer kan få Co-Creation-finansiering från Business Finland för att bereda samprojekt, men universitetssjukhus kan inte få denna forskningsfinansiering. Co-Creation-förberedelseprojekt kan dock inkludera samarbete mellan forskningsorganisationer och universitetssjukhus, och vid behov kan universitetet också köpa en tjänst från universitetssjukhuset.

Hur lång tid tar det att handlägga en ansökan om Co-Creation?

Det tar vanligtvis inte lång tid att handlägga en ansökan om ett Co-Creation-förberedelseprojekt. Man kan få ett beslut på mindre än en månad om ansökan och projektplanen är väl genomarbetade och inte behöver redigeras mycket mer under handläggningsfasen. Det är också bra att be Business Finlands experter kommentera Co-Creation-planen innan ansökan lämnas in för officiell handläggning. 

Ansökningar om Co-Innovation-samprojekt tar mycket längre tid att handlägga, ofta flera månader. Handläggningstiden påverkas särskilt av hur mycket ytterligare information som fortfarande behövs för ansökningarna och projektplanerna. Ju mer kompletta ansökningarna och planerna är, desto snabbare kommer handläggningen av ansökningarna att gå.

Kan Business Finland underlätta synergier mellan företag och aktörer, till exempel genom en teknisk plattform eller en modell för nätverkssamarbete?

Business Finlands program Health 360 sammanför och skapar synergier mellan representanter från företag, universitetssjukhus och forskningsorganisationer. I år kommer programmet bland annat att anordna två arbetsseminarier för att stödja förberedelserna av Co-Innovation-samprojekt. Det första arbetsseminariet ordnas 4.2.2025. Mer information finns på programmets webbplats https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/palvelut/ohjelmat/health-360-ohjelma