Suomalaisdelegaation osallistuminen Avalon 2025 -ilmailu- ja puolustusmessuille oli osa Team Finlandin strategista panostusta Suomen puolustusteknologian viennin edistämiseksi Australiassa.
Business Finlandin joulukuussa 2024 toteuttama markkinaselvitys osoitti, että suomalaisyrityksillä on vahvuuksia, jotka vastaavat Australian puolustuksen tuleviin hankintatarpeisiin – erityisesti tilannetietoisuuden, avaruustiedustelun, simulaatiokoulutuksen ja modulaaristen suojaratkaisujen alueilla. Selvityksen havainnot yhdistyivät huhtikuussa 2024 julkaistuun Australian puolustusstrategiaan, jossa määriteltiin IIP-hankintaprioriteetit – muun muassa suoja- ja tukijärjestelmät, taktinen liikkuvuus, kybertoimintakyky ja avaruusperusteinen tiedustelu. Näihin kategorioihin Suomella on tarjota kilpailukykyisiä ja kenttätestattuja ratkaisuja.
Tammikuussa 2025 järjestetty 'Australian Defence Market Opportunities' -webinaari keräsi 120 osallistujaa suomalaisista puolustus- ja teknologia-alan yrityksistä. Tämä loi vahvan pohjan osallistumiselle Avalon Airshow'hun – eteläisen pallonpuoliskon suurimpaan ilmailu- ja puolustustapahtumaan.
Team Finlandin (TF) yhteistyönä toteutettuun delegaatioon osallistuivat Business Finland ja Suomen Canberran suurlähetystö. Osallistumista tuki Business Finlandin Defense and Digital Resilience -ohjelma. Viisi yritystä – ICEYE, Kuva Space, Varjo Technologies, KT-Shelter ja Nokia Space & Defence – esitteli osaamistaan Australian puolustusvoimille, valtiollisille organisaatioille ja alan johtaville toimijoille, mukana esimerkiksi Lockheed Martin, Raytheon, BAE Systems, Rheinmetall, Boeing, Babcock ja Gilmour Space. Kolmen päivän aikana toteutettiin 122 kohdennettua tapaamista.
– Oli suorastaan pioneerimainen tunnelma vetää ensimmäistä suomalaisdelegaatiota Avaloniin, jossa kaikki isot puolustusalan toimijat olivat läsnä. Suomalaisyritykset tulivat valmistautuneina ja osoittivat tapaamisissa täsmällisesti tarjoomansa, mikä teki tapaamisista tuloksellisia. Business Finlandin johdolla valmisteltu ohjelma oli erinomainen, samoin tapaamisten jälkihoito. Delegaatiosta oli helppo olla ylpeä, totesi Suomen Australian suurlähettiläs Arto Haapea (kuvassa), joka johti suomalaisdelegaatiota Avalonissa.
Yksi delegaation osallistujista oli edistyneitä VR-laseja valmistava Varjo. Australia on Varjolle erittäin kiinnostava markkina, erityisesti puolustussimulaatioiden osalta. Varjolla on jo paikallisia kumppaneita, joiden kanssa yritys aikoo kasvattaa läsnäoloa Australian mantereella.
– Varjo sai Team Finlandilta erinomaista apua tapahtumaan osallistumisen käytännön järjestelyissä. TF teki todella arvokasta työtä varmistaakseen, että kaikki osallistuvat yritykset tietävät, mitä tapahtuu milloinkin, keitä tapahtumassa tavataan, ja etenkin, että kaikki suomalaiset yritykset tulivat yhtä voimakkaasti esille. Ilman TF:n ja suurlähettiläs Arto Haapean tukea en usko, että australialaiset yritykset olisivat osallistuneet samassa laajuudessa Suomi-delegaation vastaanottoon, kertoo myyntijohtaja Lasse Tuominen.
– Varjo aikoo jatkaa hyvin alkaneita ja TF:n tukemia suhteita Australian eri puolustustoimijoiden kanssa. Julkaisimme juuri myös dokumenttielokuvan asiakkaistamme, jossa on mukana Royal Australian Air Forcen (RAAF) hyödyntämä lääkintäsimulaatiota.
– Avalon ei ollut kertaluontoinen tempaus, vaan lähtölaukaus pitkäjänteiselle puolustusvälineviennin kehittämiselle uusilla markkinoilla. Useat keskustelut jatkuvat aktiivisesti, ja neuvottelut etenevät nyt sekä asiakkaiden että mahdollisten kumppaneiden kanssa Australiassa ja sen lähialueilla. Uuden-Seelannin vastikään julkaisema puolustuskyvykkyyksien kartoitus avaa lisäksi mahdollisuuksia suomalaisyrityksille. Parhaillaan on käynnissä markkinaselvitys, jonka tulokset esitellään viimeistään kuluvan vuoden elokuussa, sanoo asiantuntija Aku Valta Business Finlandista.
– Delegaatioon osallistuneet yritykset ovat ilmaisseet kiinnostuksensa hyödyntää Team Finlandin tukea viennin edistämiseksi koko Aasiassa ja Tyynenmeren alueella. Ensimmäiset jatkovierailut on jo tehty, ja uusia avauksia valmistellaan. Mahdollisia konferensseja ovat IAC 2025 syys-lokakuussa ja Indo Pacific marraskuussa, kumpikin Sydneyssä. Indo Pacificin delegaatio on jo valmisteilla. Erityisenä fokuksena on laivasto ja merenkulku, mutta kaikki toimialat ovat vahvasti edustettuna.
Haluatko mukaan seuraavaan Team Finland -vierailuun Australiaan?
Aku Valta
Business Finland
aku.valta (at) businessfinland.fi