Muutosneuvottelujen taustalla on ulkomaanverkoston työsuhteiden järjestäminen uudessa tilanteessa.
Neuvottelut ovat osa Business Finlandin laajempaa uudistumista, joka liittyy ulkomaan verkostossa tapahtuviin muutoksiin sen siirtyessä osittain ulkoministeriöön 1.1.2026.
Työnantajan tavoitteena ei ole irtisanominen, vaan tarkoituksena on mahdollistaa ulkomaan toiminnan jatkuminen ulkoasiainhallinon tai ulkopuolisen EOR-kumppanin palveluksessa.
Neuvottelujen kohteena on sekä ulkoministeriöön siirtyvää henkilöstöä että Business Finlandille jäävää henkilöstöä.
–Ulkomaan verkoston siirtyminen ulkoasiainhallinnon alaisuuteen edellyttää maakohtaisia järjestelyjä, jotka voivat vaikuttaa henkilöstöön eri tavoin. Samalla se aiheuttaa tarpeen tarkastella Business Finlandille jäävän ulkomaan verkoston hallinnon järjestämistä. Muutosneuvottelut tarjoavat mahdollisuuden käsitellä näitä vaikutuksia ennakoivasti ja varmistaa, että siirtymä toteutetaan hallitusti, sanoo Business Finlandin HR:stä ja hallinnosta vastaava johtaja Heidi Elvilä.
Muutosneuvottelut koskevat kaikkia Business Finland Oy:n paikalta palkattuja henkilöjä seuraavissa maissa: Australia, Kanada, Kiina, Saksa, Intia, Japani, Etelä-Korea, Ruotsi ja Itävalta.
Neuvottelut koskevat myös Espanjassa, Ranskassa ja Iso-Britanniassa työskenteleviä paikalta palkattuja henkilöitä, jotka eivät siirry ulkoministeriöön.
Neuvottelut eivät koske Suomesta ulkomaille lähetettyjä työntekijöitä, EOR-sopimuksella työskenteleviä työntekijöitä eivätkä Business Finlandin tytäryhtiöiden (USA Inc. ja Finchi) henkilöstöä.
Yhteistoimintalain mukainen neuvotteluaika on kolme viikkoa aloituspäivästä 6.10.2025 lukien, ellei neuvottelujen kuluessa toisin sovita.
Heidi Elvilä
Johtaja, hallinto ja HR