Clean Energy Transition Partnership -rahoitushaku
Jätä aiehakemus viimeistään 22.11.2023 klo 12.00 CET (Central European Time).
Lisätietoja
Katja Hollmén
Business Finland
katja.hollmen (at) businessfinland.fi
+358 40 579 9331
Jarkko Piirto
Business Finland
jarkko.piirto (at) businessfinland.fi
+358 50 312 8622
Anssi Paalanen
Business Finland
anssi.paalanen (at) businessfinland.fi
+358 400 597 866
Haku on päättynyt!
Clean Energy Transition Partnership -ohjelmaan (CETP) liittyvä rahoitushaku vuodelle 2023 käynnistyy. Aiehakemusten jättöaikataulu 20.9.-22.11.2023. Hyväksytyn aiehakemuksen jättäneelle osapuolelle saapuu vuoden 2024 alussa pyyntö lähettää varsinainen hakemus. Sen jättöaikataulu 25.1.-22.3.2024
Hausta rahoitetaan laaja-alaisesti energiaan ja vihreään siirtymään keskittyviä kansainvälisiä tutkimus- ja kehitysprojekteja. Haussa on mukana yli 30 maata ja aluetta. Suomessa rahoittavana organisaationa toimii Innovaatiorahoituskeskus Business Finland.
Ohjelmakauden toisen haun alustava budjetti on noin 135 M€, josta Business Finlandin avustusbudjetti on kokonaisuudessaan 5 M€. Hankeavustushaulla edistetään vihreää siirtymää.
CETP-ohjelman teema-alueet
- Päästötön ja optimoitu eurooppalainen energiajärjestelmä
- Päästöttömät energiantuotantoteknologiat
- Energian varastointi, uusiutuvat polttoaineet ja hiilidioksidin talteenotto ja käyttö
- Tehokkaat päästöttömät lämmitys- ja viilennysratkaisut
- Alueelliset energiajärjestelmät
- Teollisuuden energiajärjestelmät
- Rakennettu ympäristö
Konsortio
Hakuun voivat osallistua yritykset ja tutkimusorganisaatiot.
Konsortiossa on oltava mukana vähintään yksi yritys omalla hankkeellaan, mutta useamman suomalaisyrityksen osallistuminen vahvistaa konsortiota ja parantaa sen mahdollisuuksia saada Business Finlandin rahoitusta.
Jos suomalaisia tutkimuslaitoksia osallistuu eurooppalaiseen konsortioon, on rahoituksen edellytyksenä tutkimuksen laaja hyödynnettävyys elinkeinoelämässä ja suomalaisten yritysten osallistuminen tulosten hyödyntämiseen.
Lue tarkempi hakuteksti
Alustava aikataulu
- Aiehakemusten jättöaikataulu 20.9.-22.11.2023.
- Hyväksytyn aiehakemuksen jättäneelle osapuolelle saapuu vuoden 2024 alussa pyyntö lähettää varsinainen hakemus
- Varsinaisen hakemuksen jättöaikataulu 25.1.-22.3.2024
- Rahoituspäätökset tehdään vuoden 2024 marraskuun loppuun mennessä
- Seuraava haku käynnistyy syksyllä 2024
Hakemukset jätetään CETP-portaaliin, joka avautuu syksyn 2023 aikana: Joint Call 2023 | CETPartnership.
HUOM! Olethan yhteydessä Business Finlandin yhteyshenkilöihin hyvissä ajoin ennen aiehakemuksen jättämistä.
Infotilaisuuksia
- Pohjoismainen Teams-info 23.8.2023 kello 15-17:30
- Eurooppalainen Teams-info 13.9.2023 kello 11-14.
Tilaisuuden yhteydessä järjestetään myös suomalainen osuus, jossa voi esittää aiheeseen liittyviä kysymyksiä. Lisätietoa ja ilmoittautumiset: Events | CETPartnership