Aiehaku: IPCEI AST (Important Project of Common European Interest on Advanced Semiconductor Technologies)

Haku
Haku
Päivitetty 12.1.2026
Käynnissä

12.1.–11.2.2026

Lisätietoja

Päivi Uotila
Business Finland
paivi.uotila (at) businessfinland.fi

Jöns Tuomaranta
Business Finland
jons.tuomaranta (at) businessfinland.fi

IPCEI AST:n tavoitteena on tunnistaa tutkimus- ja kehitystoimintaan perustuvia hankkeita, jotka keskittyvät ensimmäiseen investointivaiheeseen sekä infrastruktuurihankkeita, joiden tarkoituksena on liittyä osaksi Euroopan puolijohdearvoketjua.

Business Finland käynnistää aiehaun, jonka perusteella Suomi harkitsee osallistumista tulevaan IPCEI AST-prosessiin. IPCEI AST:n tavoitteena on tunnistaa tutkimus- ja kehitystoimintaan perustuvia hankkeita, jotka keskittyvät ensimmäiseen investointivaiheeseen (First Industrial Deployment – FID), sekä infrastruktuurihankkeita, joiden tarkoituksena on liittyä osaksi Euroopan puolijohdearvoketjua. IPCEI AST:n valmistelua ovat johtaneet Saksa, Ranska ja Hollanti.

Aiehaun tarkoituksena on se, että Business Finland saa riittävästi tietoa, jotta voidaan tehdä perusteltu päätös mahdollisesta osallistumisesta IPCEI AST:iin. Tähän aiehakuun ei liity rahoitusta.

Jos saatujen tietojen perusteella Suomi päättäisi osallistua IPCEI AST -prosessiin, on hakijan toimitettava hakemus vaadittuine liitteineen, jotta hakemus voitaisiin käsitellä.

Huom. Tällä hetkellä päätöstä osallistua IPCEI AST:iin ei ole vielä tehty. Tämä aiehaku ei tarkoita, että Suomi osallistuisi varmasti tulevaan IPCEI AST:iin.

Mitkä ovat IPCEI AST:n fokusalueet?

IPCEI AST kohdistuu disruptiivisiin teknologioihin, jotka on määritelty liitteenä olevassa IPCEI on Advanced Semiconductor Technologies - Central narrative dokumentissa. Fokusalueita ovat AI sirut ja  kiihdyttimet; fotoniset integroidut piirit; sekä sirukkeet (chiplets) ja heterogeeninen integrointi / edistynyt pakkaustekniikka, sekä erittäin innovatiivinen panos alueille, joilla Eurooppa on jo johtavassa asemassa – erityisesti disruptiiviset anturit; tehoelektroniikka ja uudet energiatehokkuutta parantavat ratkaisut sekä turvallinen viestintä.

Aiehakemuksen sisältö

Tavoitteena on tunnistaa tutkimus- ja kehitystoimintaan perustuvia hankkeita, jotka keskittyvät ensimmäiseen investointivaiheeseen (First Industrial Deployment – FID) sekä infrastruktuurihankkeita, joiden tarkoituksena on liittyä osaksi Euroopan puolijohdearvoketjua.

TK-hankkeiden on oltava luonteeltaan erittäin innovatiivisia tai niiden on tuotettava suurta lisäarvoa TK-toiminnalle ottaen huomioon kehityksen viimeisin taso kyseessä olevalla alalla.

Hankkeiden, joissa on kyse teollisesta hyödyntämisestä, on mahdollistettava sellaisen uuden tuotteen tai palvelun kehittäminen, jonka tutkimus- ja innovaatiosisältö on korkea, ja/tai perustavanlaatuisesti innovatiivisen tuotantoprosessin käyttöönotto. Olemassa olevien valmistuslinjojen jatkuvaa parantamista ilman innovatiivista ulottuvuutta ja uudempien versioiden kehittämistä olemassa olevista tuotteista ei katsota Euroopan yhteistä etua koskevaksi tärkeäksi hankkeeksi.

Aiehakemuksen yhteydessä toimitettavan materiaalin tulee sisältää seuraavat osat:

1. Alustava projektisuunnitelma ja aikataulu

    • Kuvaa hankkeen tavoitteet, keskeiset toimenpiteet ja arvioitu toteutusaikataulu.

2. Kuvaus eurooppalaisesta ja kansallisesta yhteistyöstä sekä kumppanuuksista

    • Esitä suunnitellut yhteistyömuodot ja kumppanit sekä niiden roolit hankkeessa.

3. Rahoitusmalli ja markkinapuute

    • Laadi rahoitussuunnitelma ja perustele, mikä markkinapuute edellyttää julkista rahoitusta.

4. Yrityksen sitoumus

    • Vahvista sitoutuminen toimittaa toisen vaiheen edellyttämät asiakirjat.

Huomioitavaa:

  • IPCEI AST Application template -hakemuspohjaa voidaan hyödyntää.
  • Aiehaun suunnitelman ei tarvitse olla yhtä yksityiskohtainen kuin lopullinen projektiehdotus, mutta sen tulee olla riittävän informatiivinen hankkeen vaikutusten arvioimiseksi.

Miten aiehakemus jätetään?

Ennen aiehakemuksen tekemistä hankkeen sisällöstä ja toteutuksesta tulee keskustella Business Finlandin yhteyshenkilöiden kanssa.

Haku on kaksivaiheinen, ja ensimmäisessä vaiheessa kartoitetaan yritysten kiinnostusta osallistua hakuun. Aiehakemuksen jättäjän tulee sitoutua hakuprosessiin kokonaisuutena. Tämä tarkoittaa osallistumista verkottumistilaisuuksiin ja mahdollista 2-vaiheen hakemuksen jättämistä.

Hakemukset lähetetään suojapostilla Business Finlandin kirjaamoon.

Lähetä hakemus

Viestin aiheeksi valitaan: Aiehaku/Ilmoitus osallistumisesta

'Mikä'-kohtaan kirjoita: Aiehaku IPCEI AST  BFRK/9/35/2025

Liitteet

IPCEI on Advanced Semiconductor Technologies – Central narrative (pdf)

IPCEI Application Template (docx)

Lisätietoa IPCEI:stä