EU-rahoitusmahdollisuudet kasvuyrityksille
- Tapahtuma
Järjestäjä: Tapahtumaa järjestävät kansanedustaja Aura Salla yhdessä Business Finlandin EU-rahoitusneuvonnan, Suomen Yrittäjien, Euroopan investointipankki-ryhmän, Tesin, Suomen startup-yhteisön ja Finnveran kanssa
Kohderyhmä: Kasvuyritykset, joille EU-rahoitus on vielä uutta
Ajankohta: 21.3.2024
Kellonaika: 8.30–11:00
Paikka: Pikkuparlamentin Kansalaisinfo, Arkadiankatu 3, 00101 Helsinki sekä etäyhteyksin
Huomaathan, että eduskunnan kansalaisinfoon saavuttaessa tehdään turvatarkastus ja tarkistetaan henkilöllisyys.
HUOM! Ilmoittautuminen paikan päälle osallistumiseen on toistaiseksi täynnä, mutta voit yhä ilmoittautua etäosallistujaksi.
Lisätietoja
Jarkko Nissinen
jarkko.nissinen(at)eduskunta.fi
Emmi Nahi
emmi.nahi(at)businessfinland.fi
Harri Jaskari
harri.jaskari(at)yrittajat.fi
Paikan päälle osallistumiseen ilmoittautuminen on avoinna 15.3.2024 saakka, jollei täyttä kapasiteettia saavuteta aiemmin. Tilajärjestelyjen vuoksi tapahtumaan mahtuu 50 osallistujaa, rajoitettuna yhteen henkilöön per organisaatio. Peruutuksista pyydetään ilmoittamaan.
Etäosallistumiseen voi ilmoittautua 20.3. saakka, eikä osallistumisrajoituksia ole.
Kasvuyritysten rahoituksen kerääminen on muuttunut entistä haastavammaksi. Yrityksillä ei myöskään ole välttämättä tietoa EU-rahoitusmahdollisuuksista, saati rahoituksen hakuun saatavasta tuesta.
Tapahtuman tarkoituksena on jakaa tietoa, tarjota konkreettisia esimerkkejä, kanavia ja kontakteja, joiden avulla suomalaiset kasvuyritykset voisivat hakea ja hyödyntää EU-rahoitusta paremmin. Sen mahdollisuudet käydään lävitse käytännön esimerkkien kautta.
Tapahtumaan voi osallistua paikan päällä tai etäyhteyksin.
Agenda
- 8:30 Ilmoittautuminen ja kahvitarjoilu
Alustus ja rahoitustarpeet
- 9:00 Alkusanat kansanedustaja Aura Salla
- 9:05 Suomen Yrittäjät – Yrittäjien terveiset ja rahoitustarpeet
- 9:15 Suomen startup-yhteisö – Startup-yhteisön terveiset ja rahoitustarpeet
- 9:25 Euroopan komissio – Euroopan komission terveiset kasvuyrityksille
Mistä rahoitusta kasvuyritykselle?
- 9:35 Business Finland EU-rahoitusneuvonta – katsaus avustusmuotoiseen EU-rahoitukseen ja kansallisiin tukipalveluihin
- 9:55 Euroopan investointipankki – Euroopan investointipankki-ryhmän rahoitusmahdollisuudet
- 10:15 Finnvera – InvestEU - Lainat vihreään siirtymään ja digitalisaatioon
- 10:35 Tesi - Tesin nykyiset EU-rahoitusinstrumentit ja tulevaisuuden näkymät
Tilaisuuden päätös
- 10:55 Kansanedustaja Aura Sallan loppusanat
- 11:00 Tapahtuma päättyy
Organisaatioesittelyt
- Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa.
- Suomen Startup-yhteisö on yli 200 suomalaisen kasvuyrityksen ja startupin muodostama yhteisö, joka sekä tuo yrittäjät yhteen oppimaan uutta, että ajaa suomalaiselle startup-kentälle tärkeitä asioita yhteiskunnassamme.
- Euroopan komission Suomen-edustuston tehtävänä on tiedottaa Euroopan unionin toiminnasta ja sen vaikutuksista Suomessa sekä toimia Suomen hallituksen ja viranomaisten sekä muiden suomalaistahojen EU-tietolähteenä.
- Business Finland EU-rahoitusneuvonta tarjoaa maksutonta tietoa ja neuvontaa Euroopan unionin rahoitusohjelmista ja -tuotteista.
- Euroopan investointipankki on Euroopan unionin rahoituslaitos, joka tarjoaa pitkäaikaista rahoitusta ja neuvontapalveluita investointihankkeisiin, jotka kohdistuvat sekä Eurooppaan että sen ulkopuolelle.
- Finnvera tarjoaa rahoitusta yritystoiminnan alkuun, kasvuun ja kansainvälistymiseen sekä viennin riskeiltä suojautumiseen.
- Tesi (Suomen Teollisuussijoitus Oy) on Suomen valtion pääomasijoitusyhtiö, jolla on talouden kasvuun ja uudistumiseen sekä investointien edistämiseen keskittyvä teollisuuspoliittinen tehtävä.