Yritykset ottavat nyt vauhtia Ukrainan jälleenrakennukseen
Venäjän laajamittainen hyökkäyssota Ukrainaan on jatkunut jo neljä ja puoli vuotta. Yli 500 miljardin euron jälleenrakennustarve kasvaa edelleen. Vaikka tilanne maassa on edelleen vaikea, tahto modernimman ja turvallisemman Ukrainan rakentamiseksi on vahva.
Lisätietoa ReBuild Ukrainesta
Suomi-paviljongin paikat 12.-13.11.2026 ReBuild Ukraine -messuilla
Netta Kuismanen
TSEG Oy
netta.kuismanen (at) tseg.fi
+358 50 340 9991
Verkottumisilta ukrainalaisten kanssa 11.11.2026
Jyrki Härkki
Ukrainan jälleenrakennus, Business Finland
jyrki.harkki (at) businessfinland.fi
+358 40 343 3455
Eurooppalaiset yritykset ja yhteisöt ovat vahvistaneet suhteitaan Ukrainaan. Suomalaisyritysten kiinnostus Ukrainan jälleenrakennusta kohtaan on kasvanut myös merkittävästi.
”Team Finland -verkosto on neuvonut Ukrainan jälleenrakennusmarkkinoista jo noin 800 yritystä vuoden 2023 keväästä lähtien, sanoo erityisasiantuntija Jyrki Härkki Business Finlandista.”
Härkin mukaan erityisesti rakennus-, energia- ja puolustussektorin yritykset ovat olleet aktiivisimmin mukana.
”Puolustus- ja turvallisuussektorin tarpeet ovat edelleen valtavia: Ukrainan valtion budjetista niihin menee noin 60 %", Härkki sanoo.
Esimerkiksi EK:n tuoreen uutisen mukaan jo yli 100 suomalaisyritykselle on tehty markkinakartoitus Pro Ukraina -hankkeessa.
ReBuild Ukraine 2026 jälleen Puolassa
Vuodesta 2023 suomalaiset ovat osallistuneet energia-, infrastruktuuri- ja rakentamisen ratkaisuihin keskittyville ReBuild Ukraine -messu- ja konferenssitapahtumaan Varsovassa yhtenä parhaiten edustetuista maista. ReBuild Ukraine järjestetään tänä vuonna 12.–13. marraskuuta. Suomi-paviljonkia järjestävä TSEG tarjoaa suomalaisyrityksille ständipaikkoja. Myös Business Finland ja muut Team Finland -toimijat ovat mukana tapahtumassa.
”Tämän lisäksi järjestämme yhdessä Viron kauppa- ja teollisuuskamarin kanssa sivutapahtuman 11.11.2026 illalla, jossa on mahdollista verkottua ukrainalaisten toimijoiden kanssa. Annamme sivutapahtumasta lisätietoa myöhemmin”, Jyrki Härkki sanoo.